Koenzým Q10-utajený zázrak-článok+video
- článok: Význam koenzýmu Q10 pri kardiovaskulárnych ochoreniach
Koenzým Q10 – utajený zázrak
Čo to teda vlastne je?Poznáte ho z reklám, viete, že má priaznivé účinky na vašu pokožku, hľadáte ho vo výrobkoch, ktoré si kupujete, s vedomím, že si kupujete len to najlepšie, no tam vaše vedomosti pravdepodobne končia. Ak chcete skutočne vedieť viac, my vám o ňom niečo prezradíme. Koenzým Q10.
Koenzým Q10 je prírodná látka, ktorá dokáže chrániť bunky pred nepriaznivými vplyvmi a dodáva im energiu. Urýchľuje látkovú výmenu, pôsobí ako silný antioxidant a teda redukuje poškodenie buniek. Spomaľuje upchávanie ciev, znižuje krvný tlak a srdce ho potrebuje pre získavanie energie. Pomáha pri hojení rán a paradentóze, redukuje chronický únavový syndróm, posilňuje imunitu a pomáha pri znižovaní váhy. Úspešne pôsobí aj proti únave a depresiám.
Ukázal sa ako dobrý pomocník pri liečení chorôb
Choroby, pri ktorých liečbe prispieva koenzým Q10, ešte nie sú všetky zmapované, ale už jeho doterajšie výsledky sú viac než povzbudivé. Pomáha pri zlyhávaní kardiovaskulárneho systému a obličiek, pri astme, alergiách a neplodnosti mužov a dobré výsledky zaznamenali aj pri deťoch s metabolickými chorobami, diabetikoch a ľudí trpiacimi na choroby nervového systému, ako je Parkinsonova alebo Alzheimerova choroba.
Kde ho nájdete?
Tento koenzým si v malom množstve vytvára telo samo. Tvorí sa konkrétne v pečeni, ale prijímame ho tiež zvonku, a to v určitom množstve napríklad z mäsa, mlieka, rýb, sóje a zeleniny. Telo si ho síce dokáže v malom množstve vyrobiť aj samo, jeho produkcia sa však od 25. roku života človeka postupne znižuje, až v starobe úplne zanikne. Preto je ho nutné doplňovať aj inak.
Potravinový doplnok Aloe Vera + Koenzym Q10 v sekcii Aloe Vera potravinové doplnky.
Fakta o koenzyme Q10
Je prakticky nutný pre našu všetku produkciu energie . Hovorí sa mu ubichinon . Je významný aj pre imunitné deje , srdcovej funkcie a ako antioxidant . Hojne sa vyskytuje v potravinách a do 30 rokov veku si ho telo vyrába samo . Táto schopnosť sa s vekom znižuje , a tak doplňovanie koenzymu Q10 je po tomto veku vhodné .
Najbohatším zdrojom koenzýmu Q10 je hovädzie srdce a ďalšie vnútornosti ako pečeň a obličky . Menšie množstvo sa nachádza v rastlinách , zvlášť v špenáte , výhonkoch lucerny , zemiakoch , topinambury , sójových bôboch a pšeničných zrniek .
Napriek množstvo dôkazov vyhlásila FDA doplnkové prípravky s koenzýmom Q10 za " neschválenej potravinové prísady " . Napriek tomu bol nedávno vyhlásený za prvoradý vedecký objav . Účinky koenzýmu Q10 sú dnešnou medicínou podceňované . V praxi sa o jeho účinkoch nevie a nepomýšľa sa na ne .
Koenzým Q10 je životne dôležitý katalyzátor . Umožňuje mitochondriám , čo sú malé " elektrárne " vnútri našich buniek , uvoľňovať 95 % energie , ktorú potrebujeme pre život . Ak hladina klesne o viac ako 25 % , dochádza k degeneratívnym stavom , ako sú vysoký tlak krvi a srdcové choroby . Pri poklese o 75 % nie je možné zachovať život .
Koenzým Q10 má ďalšiu veľmi dôležitú úlohu . Zúčastňuje sa na biochemických pochodoch , ktoré umožňujú vstup minerálov , stopových prvkov a iných prvkov do bunky .
Môžeme si jeho činnosť predstaviť ako prácu vrátnika , otvárače dverí . Keď nie je vrátnik , dvere sú zavreté a dôležité minerály sa nedostanú ani do bunky ani z bunky .
Tretia dôležitá funkcia , ktorá by mala byť skôr uvedená na prvom mieste , je jeho funkcia antioxidačné . Je jedným z najmocnejších lapačov voľných radikálov . A pozor , to je veľmi dôležité ! Ak je v tele veľa toxínov - samozrejme voľných radikálov , Koenzým Q10 sa v prvom rade spotrebováva ako antioxidant! Potom chýba v bunkách ako katalyzátor a ako vrátnik . Ak chceme v liečebnom procese využiť jeho schopnosti , potom ho musíme " chrániť " veľkým množstvo iných antioxidantov , aby sa mohol plne využiť v bunke , ako bolo uvedené vyššie .