DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Essens

prečo je colostrum tak cenné? článok

Prečo je colostrum tak cenné?

Obsahuje vysoko špecifické, imunologicky účinné látky, ako: imunoglobulíny

imunitné regulátory

rastové faktory

vitamíny, minerály, stopové prvky a aminokyselin

Colostrum sa tvorí matke prvých 12 hodín po pôrode dieťaťa. Je to nesmierne cenná tekutina, ktorá obsahuje ochranné imunoglobulíny (obranné látky, protilátky) v najvyššej možnej prirodzenej koncentrácii.

Ako potravinový doplnok sa používa colostrum hovädzie, ktoré je z viac ako 99% podobné ľudskému colostre, ale obsahuje až 40tich násobne vyššiu koncentráciu obranných látok než koľko je v ľudskej krvi (prežúvavce totiž majú tesnú placentárnu bariéru a tá im neodovzdáva dobre imunoglobulíny, preto teľatá po pôrode potrebujú veľkú dávku)! V hovädzím colostre je ukryté miliónkrát viac imunitných informácií než v ľudskom colostre.

Hlavné zložky colostra a ich funkcie v organizme:

Imunoglobulín G (IgG) - tiež nazývaný gamaglobulín je so svojím 85% podielom prevládajúcej protilátkou v imunitnom systéme a podporuje predovšetkým neutralizáciu proniknuvších baktérií. Ako jediný imunoglobulín vstupuje z materskej krvi do krvného obehu ešte nenarodeného dieťaťa a zabezpečuje jeho dôležitú obranu  proti infekciám i po pôrode. Táto ochrana trvá do tej doby, než nastane tvorba vlastných protilátok.

Imunoglobulín A (IgA) - je hlavnou protilátkou vo vonkajších sekrétoch (sliny, črevnej šťavy, slzy). Je prvou líniou pri napadnutí baktériami a vírusmi na povrchu ľudských slizníc, ako v nose, pažeráka a črevách. Jeho podiel na obrane tela je asi 17%. Dostáva sa do mlieka dojčiacej matky.

Imunoglobulín D (IgD) - jeho funkcia doteraz nebola objasnená

Imunoglobulín E (IgE) - hrá úlohu pri obrane proti hlístovým infekciám a pri alergiách, je preukázateľný len v nepatrnom množstve

Prirodzené rastové faktory (IGF-1, TGF-A, TGF-B, EGF) - priaznivo ovplyvňujú látkovú výmenu. Majú vplyv na imunitný systém a stimulujú organizmus k zvýšenej tvorbe vlastných imunoglobulínov.

Rastový faktor IGF-1 - v najvyššej koncentrácii, ktorú možno v prírode nájsť. Je to látka podobná inzulínu, ktorá provokuje rast a obnovu buniek.

Rastový faktor TGF-A a TGF-B - podporujú tvorbu a rekonštrukciu DNA a RNA i regeneráciu svalového tkaniva,

Rastové faktory EGF - pôsobí na tkanivá a stimulujú rast pokožky.

Laktoferín - jedna z najdôležitejších antivírusových a antibakteriálnych častíc, ktoré sú známe. Zabraňuje množeniu baktérií, bráni proti chorobám, infekciám, rakovinovým nádorom, dokonca proti vírusu HIV, rakovine krčka maternice, syndrómu chronickej únavy, proti kvasinkovým chorobám atď ..

Cytokíny - napr interleukín - slúži k vzájomnej komunikácii medzi imunitnými bunkami, aby koordinovane potierali pôvodcu chorôb a nádorové bunky. Interferóny - sú odolné voči kyselinám a vysokým teplotám, chráni predovšetkým proti vírusovým infekciám. Pôsobí na nádorové bunky, brzdí ich rast. Lymfokínov - komunikačné látky spoluzodpovedný za riadenie a obrannú odpoveď organizmu.

Vitamíny - A, B1, B2, B6, kobalamín, kyselina listová, C, D3, E, Ubichinón Q10.

Minerálne látky a stopové prvky - PRAKTICKY VŠETKY POTREBNÉ PRE ORGANIZMUS

Voľné aminokyseliny - dôležité stavebné kamene pre výmenu látkovú a pre obnovu buniek. Colostrum ich má 26!

Polypeptidy bohaté na prolín - tvorcovia rovnováhy, pôsobí, aby sa nerozvinuli autoimunitné ochorenia.

Enzýmy - ako jediný známy výživový prostriedok obsahuje colostrum enzým TELOMERÁZA - neustále vyrába replikácie DNA, hovorí sa mu enzým nesmrteľnosti. Ľudské bunky bez aktívnej telomerázy po určitom počte replikáciou strácajú schopnosť delenia.

Kedy je Colotrum preukázateľne účinné

 - U zápalových črevných ochorení (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, črevné mykózy, infekčné hnačky, udržuje zdravé črevnej sliznice - osvedčený prostriedok proti cestovateľským hnačkám)

- U všetkých autoimunitných ochorení (reumatoidná artritída, roztrúsená skleróza a ďalšie ...)

- Na problémy kože (akné, lupienka, neurodermatitída, alergické reakcie kože ...)

- Účinná ochrana pred chorobami dýchacích ciest

- Pri všetkých druhoch alergií

- Pre lepší športový výkon, vitalitu, zlepšenie koncentrácie a pamäti

- Pri rekonvalescencii po úrazoch, operáciách, pre lepšie hojenie tkanív

- Pri zápaloch akéhokoľvek pôvodu

- Pri depresiách a ďalších problémoch nervového systému

- Pri rakovine, nezhubných nádoroch a vážnych poruchách imunity

- Pri Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe a ďalších chorobách degenerácia mozgových buniek

- Chronickej bolesti nejasného pôvodu

- Očné choroby (degenerácia makuly, diabetická retinopatia, glaukóm ...)

- Poruchy prekrvenia, poruchy srdcového rytmu, angina pectoris, vysoký krvný tlak, zlý stav cievnych stien ...

- Nedostatočnosť pankreasu, najmä pri cukrovke

- Syndróm vyhorenia, chronický únavový syndróm, nízka výkonnosť

- Využitie je aj u mnohých ďalších ťažkostí

Imunita v imunológii označuje schopnosť organizmu brániť sa proti škodlivým látkam (antigénom), pochádzajúcim tak z vonkajšieho prostredia, tak z prostredia z pohľadu organizmu vnútorného.

V užšom slova zmysle znamená absolútnu odolnosť organizmu proti chorobe (imúnny organizmus). U takto poňatej imunity rozlišujeme prirodzenú imunitu a imunitu získanú.

Čo sú to imunoglobulíny?

Protilátka (imunoglobulín) je proteín, ktorý je schopný ako súčasť imunitného systému identifikovať a zneškodniť cudzie objekty (baktérie a vírusy) v tele. Protilátky sú nositeľmi humorálnej imunity.

Čo sú to rastové faktory?

Rastové faktory sú poslovia, ktorí vznikajú v bunkách, aby odovzdávali na iné bunky informácie. Rastové faktory povzbudzujú bunky k rastu a diferenciácii. Keďže každá bunka obsahuje v DNA všetky informácie o organizme, potrebuje špecifické inštrukcie, ktoré z týchto informácií sú pre ňu dôležité. Kostná bunka si vyberá z DNA iné informácie ako bunka pečeňová. Tento biologický proces, pri ktorom sa bunky rôznia do jednotlivých typov je riadená rastovými faktormi. Hrajú jednak dôležitú úlohu vo vývoji a dozrievaní organizmu, ale aj pri poranení a všeobecne pri hojení rán. Zvlášť u tkanív, ktoré podliehajú značnému opotrebovaniu, ako:  Sliznice dýchacích ciest,  Črevnej sliznice,  Koža,  Krv

regulujú neustále rastové faktory potrebný obnovovací proces.

Čo sú to imunitné regulátory?

Imunitná obrana je veľmi komplexný proces na mnohých úrovniach. Aby sa organizmus mohol úspešne brániť napr.  proti vírusovým infekciám, musia veľmi rýchlo reagovať. Lebo vírusy a baktérie v organizme zdvojnásobia svoj počet do niekoľkých minút. Imunitné regulátory riadia celkovú obranu organizmu. Sú to veľmi účinné molekuly, tzn. pôsobí aj v malom množstve alebo nízkej koncentrácii.