DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Essens

Lactobacillus Bulgarikus

Lactobacillus Bulgaricus (LB) je špecifický druh mliečnokyslej baktérie, odlišujúcej sa od  ostatných probiotických baktérií. Je rastlinného pôvodu a nachádza sa v rastlinách, v mlieku a mliečnych produktoch len na území Bulharska. Získava sa z koreňa a kôry duba, z kvetu Bulharskej ruže, z Paliurus aculeatus- Kristovho trna. Nájdený bol aj ako potrava niektorých druhov mravcov. Stravou sa dostáva do hrubého čreva človeka, kde sa rýchlo množí a za niekoľko hodín jeho množstvo dosahuje veľkosť stoviek miliónov v grame hmoty.  Aby sa predĺžil čas jeho existencie v hrubom čreve, je potrebne LB neustále dodávať stravou. Ak sa do organizmu nedodáva neustále, po cca  10 -15 dňoch sa vymýva z organizmu a nenachádza sa v ňom.

Na rozdiel od LB, ostatné probiotické baktérie, ako Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium a iné sú stálymi obyvateľmi hrubého čreva u ľudí a zvierat.

Rozdiel je aj v tom, že v prírode LB žije samostatne a len pri mliečnokyslej fermentácii dochádza u ľudí aj zvierat ku kooperácií s iným druhom probiotickej baktérie. Pri tejto kooperácii si baktérie vzájomne pomáhajú, čo vedie k omnoho silnejším užitočným efektom .Tento prírodný fenomén sa  využíva pre potreby človeka a zvierat. Dochádza k silnému   -

  • imunostimulujúcemu
  • protirakovinovému
  • antibakteriálnemu
  • detoxikačnému
  • antiateroskleróznemu

a ostatným užitočným efektom vďaka LB.

Táto kooperácia má priaznivý vplyv aj na ostatné zúčastnené probiotické baktérie.

Tretí rozdiel LB v porovnaní s inými probiotickými baktériami je, že LB sa rozvíja len na určitom geografickom teritóriu.Týmto teritóriom je oblasť starej Trákskej ríše - dnešné Bulharsko. Mimo tohto územia dochádza k mutácii LB a zastavuje sa jeho rozvíjanie. Dôvodom tejto teritoriality je fakt, že táto oblasť Európy nebola v posledných dobách ľadových zaľadnená, čo umožnilo zachovanie unikátnych mikroorganizmov a rastlín, ktoré nieje možné nájsť inde. Pri dnešných klimatických, sociálnycha kultúrnych podmienkach nieje možné zopakovanie tohto vývojového procesu. LB a jeho unikátne liečebné vlastnosti sú preto svetovým  bohatstvom.

Výzkumom boli dokázané nasledovné vplyvy:

  • Stimulovanie imunitného systému-stimuluje sa  vznik B-lymfocitov, ktoré rozoznajú cudzie mikróby a fagocitov, ktoré ich zabíjajú. Zvyšujú sa hladina  interferónu, likvidujúceho vírusy. Zvyšuje množstvo citokininitov, ktoré zjednocujú imunitný systém.
  • Antitumorový efekt v hrubom čreve - menia prokarcirogénnu aktivitu kolonizovaných mikróbov
  • Vrchná vrstva tenkého čreva - lactobacily vplývajú na aktivitu vrchnej vrstvy tenkého čreva, keď zmenšujú toxické metabolity a ich antibakteriálne charakteristiky
  • Srdcové choroby-                    -asimilácia cholesterolu z bakteriálnych buniek, antioxidačný účinok, premena hydroláznej aktivity enzýmov.
  • Antihypertenzívny efekt-          -komponenty bunečnej steny účinkujú ako ACE inhibýtori
  • Urogenitálne infekcie-             -adhézia k močovému a vaginálnemu traktu -obnovuje sa normálna mikroflóra
  • Infekcie zapríčinené Helicobacter Pyroli -konkurenčnou kolonizáciou vytláčajú rozvoj HP
  • Alergie -chránia pred translokáciou antigénov v krvných cestách
  • Neústupnosť voči vnútorným patogénom - neústupnosť pri kolonizácii, vytvára nevhodné podmienky pre patogény pH bakteriocíny.
  • Pečeňová encefalopatia -         s-pomalujú ureázu
  • Pomáha pri vylučovaní laktózy -bakteriálna Laktaza učinkuje na laktózu v tenkom čreve.

 

 

Efekt mliečnokyslých potravín a probiotických baktérií.

 

1.zvyšujú príjem proteínov, tukov a sacharidov
2.zvyšujú príjem minerálov a stopových prvkov - vápnika, draslíka, fosforu, železa, magnézia, selénu, zinku, mangánu, medi a síry.
3.zvyšujú syntézu a stabilizujú vitamíny – A, B1, B2, B6, B12, C, D, E.
4.zvyšujú a stabilizujú množstvo proteazy, lipazy, amylazy a celulazy (zvyšujú a stabilizujú množstvo enzýmov na trávenie bielkovín, tukov, cukrov a vlákniny- pozn. prekl.)
5.zvyšujú syntézu a stabilizáciu hormónov.
6.stimulujú rast.

Na účinkovanie lactobacilov je potrebné, aby mali adhéziu k stene hrubého čreva.Čím je táto adhézia silnejšia, tým je priaznivý efekt väčší.Vedecké výzkumy preukázali, že LB má najväčšiu priľnavosť oproti všetkým ostatným lactobacilom.

Z výsledkov je viditeľné , že nemáme ani jeden orgán, alebo systém ľudského organizmu, na ktorý by nemala vplyv činnosť probiotík. Prakticky sa ich pôsobením chráni a ozdravuje organizmus ako celok. Veľmi sú efektívne práve pri súčasných chorobách, súvisiacich s fyzickým a psychickým zaťažením. Posledné výzkumy dokazujú, že veľká časť chorôb nervového systému, depresií, chronickej únavy, psychické choroby a iné súvisia s premenou mikroflóry v organizme. Každý psychicky chorý človek je postihnutý ťažkou disbakteriózou 3 a 4 stupňa.

Okrem zdravotných účinkov, majú mliečnokyslé produkty význam pri stravovaní.Obsahujú totiž všetky zložky stravy – bielkoviny, tuky, sacharidy, minerály, vitamíny. Pomocou nich je možné získať skutočne hodnotné výživové doplnky, ktoré majú významné miesto v oblasti zdravej výživy, dodávajúc energiu vyváženým spôsobom, vyváženou stravou.